Ambasádor Winter Games: Venco Nedomanský

Hokejová rozprávka pod hviezdami bude mať aj výnimočného ambasádora, pravú legendu bratislavského Slovana a jedného z najlepších strelcov, ktorí kedy v Československu vyrástli: ikonického

Václava Nedomanského!

Zo zámoria prichádza na odložené oslavy 100-ročnice hokejového Slovana „Venco banán“ – jedna z najväčších legiend bohatej histórie klubu.

„Som šťastný a hrdý, že na základe našich dobrých vzťahov prijal Venco moje pozvanie do Bratislavy. Veľmi sa teší na stretnutie s priateľmi po rokoch a zo zámoria prichádza aj kvôli jedinečnej atmosfére zápasov pod holým nebom, ktoré na Slovensku zatiaľ nemajú vybudovanú tradíciu,“ hovorí hlavný organizátor Kaufland Winter Games Marián Bezák a dodáva: „Venco hodí aj čestné buly pred nedeľňajším zápasom Slovana s Košicami.“

Rodák z moravského Hodonína začínal s futbalom, dokonca v roku 1966 nastúpil za Slovan aj na ligový zápas proti Trenčínu, no napokon z neho vyrástol jeden z najlepších centrov svetového hokeja. Do hokejového Slovana prišiel v roku 1962, dres belasých obliekal následne 12 sezón. Nastúpil počas nich na 419 zápasov a strelil famóznych 369 gólov. Československo reprezentoval 220x, dal 163 gólov. Má osem medailí z MS (1-4-3), striebro (1968) a bronz (1972) zo ZOH. Keď ho československé úrady neuvoľnili na zahraničný angažmán, v roku 1974 emigroval do zámoria. 

V Severnej Amerike hrával najskôr vo WHA (konkurenčná súťaž NHL), následne bavil svojím umením aj divákov v najlepšej lige sveta, kde hral šesť sezón za Detroit Red Wings, St. Louis Blues a NY Rangers. Po hráčskej kariére trénoval nemecký Schwenningen či rakúsky Innsbruck. Nasledujúce roky pracoval ako skaut pre Los Angeles, Nashville a Las Vegas. 

Je členom štyroch siení slávy: IIHF (1997), slovenskej (2002), českej (2008) a Hokejovej siene slávy NHL v Toronte (2019). V Hodoníne po ňom pomenovali zimný štadión.